the schedule of the EGC 2016

Below is a provisional version of the timetable for EGC 2016. Events may take place at a different time or may even be canceled. Detailed information about every competition will come in the near future.

Friday, July 22nd  
12:00 – 22:00 Registration
18:00 PGETC Finals, round 1
Saturday, July 23th  
9:00 - 24:00 Registration
9:00 PGETC Finals, round 2
14:00 PGETC Finals, round 3
19:00 Opening Ceremony, PGETC Prize giving
19:00 start of lightning marathon
Sunday, July 24th  
9:00 - 10:00 Verify List of Participants
11:00 Main Tournament, round 1
19:00 Rapid Tournament, round 1
Monday, July 25th  
10:00 Main, round 2
16:00 Rapid, round 2
17:00
DEEPMIND: OPEN SPEECH FOR THE EGC 2016 PARTICIPANTS (Aja Huang 6 dan and Fan Hui 2 dan pro)
19:00 13x13, qualifications
Tuesday, July 26th  
10:00 Main, round 3
16:00 Rapid, round 3
17:30 13x13, playoff finals
17:30 ladies tournament
19:00 AGM Meeting of EGF
Wednesday, July 27th  
10:00 Team Tournament
10:00 - 20:00 GM Alexandr Morozevich vs GM Tiger Hillarp Persson Chess&Go match
18:00 Chess simultaneous games by GM Morozevich and GM TIGER HILLARP PERSSON
19:00 Cho HyeYeon, 9p vs Zen. human vs computer challenge
Thursday, July 28th  
10:00 Main, round 4
16:00 Pairgo, qualifications
Friday, July 29th  
10:00 Main, round 5
10:00 - 24:00 Registration of newcomers
16:00 Rapid, round 4
16:00 Pairgo, finals
Saturday, July 30th  
7:00 - 9:00 Registration of newcomers
9:00 - 9:30 Verify list of participants
10:00 European Championship Semifinal
10:00 Weekend Tournament, round 1
14:00 Weekend Tournament, round 2
17:00 Weekend Tournament, round 3
Sunday, July 31st  
10:00 European Championship Final
10:00 Weekend Tournament, round 4
12:00 - 24:00 Registration of Newcomers
14:00 Weekend Tournament, round 5
19:00 First Week Prize Giving
Monday, August 1st  
9:00 - 9:30 Verify List of Participants
10:00 Main, round 6
16:00 Rapid, round 5
17:30 9x9 tournament
Tuesday, August 2nd  
10:00 Main, round 7
15:00 Children (u12, U16) tournaments, rounds 1 - 3
16:00 Rapid, round 6
19:00 Bonus Tournament
Wednesday, August 3th  
10:00 Rengo Tournament
Thursday, August 4th  
10:00 Main, round 8
16:00 Rapid, round 7
17:30 Lightning, qualifications
Friday, August 5th  
10:00 Main, round 9
15:00 Children (u12, U16) tournaments, rounds 4 - 6
16:00 Rapid, round 8
17:30 Lightning, playoff finals
24:00 End of Lightning Marathon
Saturday, August 6th  
10:00 Main, round 10
18:00 Closing Ceremony + Prize Giving
Sunday, August 7th  
Departure